🐒::: #Borsa #Maymun #Hikayesi :::🐒

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 dolardan💲 Maymun🐒 alacağını söylemiş. Köyde çok maymun🐒 olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymun yakalamaya başlamışlar.
Adam, binlerce maymunu 10 dolardan💲 satın alınca ortalıkta maymun azalmış, yakalaması da zorlaşmış. Köylüler, tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken, adam her maymun için 20 dolar💲 vereceğini söylemiş. Yeniden heveslenen köylüler, tekrar maymun yakalamaya başlamışlar. Maymun🐒 sayısı azaldıkça fiyatı artıran adam, bu kez her bir maymun için 25 dolar💲 ödemeyeceğini ilan etmiş. Ama artık maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.

Bunun üzerine adam, fiyatı 50 dolara🐒 çıkardığını, ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş. Fiyat 50 dolar💲 ama ortalıkta hiç maymun yok; köylüler kıvranıyor. Yardımcı köylülere demiş ki, “O yokken, şu büyük kafeste topladığımız maymunlar var ya, ben onların tamamını size 35 dolardan💲 satayım, siz de patron gelince ona 50 dolardan💲 satarsınız”.
Köylüler, büyük bir sevinçle tüm birikimlerini bir araya toplayarak tanesi 35 dolardan💲 maymunların🐒 hepsini almışlar. Ve başlamışlar beklemeye, şehirden dönecek patrona maymunları 50 dolardan💲 satıp zengin olmak için Sonra ne mi olmuş; tabii ki ne adama rastlanmış bir daha o civarda, ne de yardımcısına”

“Şimdi Borsanın 🏦 nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur…

Reklam