Türk araştırmacıdan enerji sorununa uçurtmalı çözüm (Video)

Bilimpro

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’de çalışmalarını sürdüren genç bilim insanı Burak Gözlüklü, günümüzün en önemli sorunlarından biri olan enerji ihtiyacına uçurtmayla çözüm bulmuş.

Voice of America’nın haberine göre, 2016 yılında Tesla’nın California eyaletindeki Palo Alto’daki tasarım ofisinde Model 3 arabası üzerine de çalışma fırsatı bulan Gözlüklü, kendini tekrar edebilen ve büyüyen drone teknolojileri ile enerji emen sistemler gibi tasarımlar üzerinde uzmanlaşmış.

Büyük hedeflerle yola çıkan Gözlüklü’nün son çalışması ise, temiz ve yenilenebilir enerji türü olan rüzgarı kullanarak yüzlerce eve enerji sağlayabilecek boyutta. Genç bilim adamı, ‘ElectroKite MIT Delta-V’ adını verdiği buluşu hakkında şu bilgileri veriyor:

1610582_original Burak Gözlüklü

“Rüzgar tribünlerinin doyum noktasına ulaştığı bir büyüklük var. Çok büyük yapılar olduğu için çok fazla enerji üretemiyorsunuz. Fakat bizim üzerinde çalıştığımız uçurtma ile daha küçük bir alanda, örneğin; bir araba boyutunda bir yapıyla bir kaç yüz kilovatlık bir enerji elde edebiliyorsunuz ki bu yüzlerce eve enerji sağlamak demek. Bizim katkımız da…

View original post 137 kelime daha